Jak funguje registr dlužníků

Již z názvu vyplývá, že registr dlužníků nebankovni-hypoteky-cz.cz je seznam, ve kterém jsou uvedeni ti, kteří dluží některé z mnoha právnických osob, zaregistrovaných v České republice, peníze. Najdeme zde jak fyzické, tak právnické osoby. Zajímavé je, že nejčastějším důvodem, proč je člověk do tohoto seznamu přidán, jsou nesplacené půjčky.hromada bankovek a mincí.jpg

Co však pro člověka znamená, když je do tohoto seznamu zařazen? Především to, že pro něj bude mnohem těžší získat jakýkoliv úvěr, ať už se jedná o klasickou půjčku, nebo hypotéku. Dále pokud si bude chtít sjednat jakýkoliv tarif na mobilní telefon přes jakékoliv call centrum, je velmi pravděpodobné, že mu nebude povolen.

Sice se zdá, že tam může nakouknout každý, avšak není to pravda. Ano, můžete si ověřit, zda zrovna vy na seznamu nejste, avšak nemůžete se dívat na záznamy jiných lidí. Je totiž potřeba rodné číslo. I to je důvod, proč ho po vás chtějí, pokud vám nabízí například tarif přes telefon.

Je však pravda, že ani všichni zaměstnanci daných společností, ve kterých se klienti v tomto seznamu prověřují, do něj nemají přístup. Ten je dán pouze několika málo lidem na vyšších https://www.firmy.cz/detail/364281-asociace-vyssich-odbornych-skol-praha-krc.html pozicích. Obvykle to probíhá tak, že zaměstnanec nadiktuje či pošle přes počítač pověřené osobě údaje klienta, tedy jméno a rodné číslo, kolega jej ověří a výsledek pošle zpět. Pokud vyjde negativní, může jednání pokračovat. Avšak pokud jste na seznamu, obvykle to znamená, že máte smůlu a na daný produkt, o který máte zájem, nedosáhnete.srovnané mince.jpg

Smutným faktem je, že se tam můžete dostat i když se zpozdíte s jednou splátkou byť i jen o den, například z důvodu, že ji banka neodeslala včas z důvodu například státního svátku či víkendu. Dluh je sice okamžitě splacen, avšak záznam zůstane. A je jedno, jak velký váš dluh je, jakmile jste v registru, máte smůlu.

Málokdo také ví, že o výmaz vašeho záznamu musíte po splacení všech dluhů požádat vy sami. Není to automatický proces. A právě to, že toto není široce rozšířená znalost, způsobilo již mnoha lidem problémy.

Proto je dobré si tam vaše jméno občas ověřit. Kdo ví, co tam najdete. A pokud tam nebudete, alespoň máte jistotu, že je vše v pořádku.