Přece jen si pořídíme vlastní dům

Pro někoho je pocit domova spojen s vůní dětství, pro jiného je to místo, kam se rád vrací, jiní jsou doma tam, kde mají své blízké a přátele.

A pro další je to dům…

Když se vám jednoho dne přestane líbit bydlení v pronájmu, u rodičů nebo ve státním či městském bytě, začnou se vám hlavou honit myšlenky o vlastním domě: mohli byste si dělat hluk i ve večerních hodinách, zbavili byste se nepříjemných sousedů, něco byste vypěstovali na zahrádce a nikdo by vám „neviděl až do talíře“. A hlavně peníze byste dávali do svého a ne je strkali pro nic za nic majiteli, který beztoho pro zlepšení vašeho stávajícího bydlení nic nedělá.
 A tak o tom nejdříve sníte, pak debatuje a plánuje celá rodina a nakonec dojdete k zásadnímu rozhodnutí:  POŘÍDÍME SI VLASTNÍ DŮM.
Zpočátku, pokud nejste zrovna milionáři, nastane dilema, zda koupit starou nemovitost k rekonstrukci anebo raději postavit vlastní, např. dvougenerační dům, aby i děti měly jednou bydlení zajištěno (když už si berete hypotéku).
Po několika bezesných nocích dojdete k závěru, že postavíte dům nový.
domov s květinami
Jenže co všechno tomu bude předcházet?
Nejdůležitější je pozemek – máte-li svůj vlastní, máte napůl vyhráno. A jestliže se rozhodnete pro stavbu rodinného domu „na klíč“, vlastně už se nemusíte téměř o nic starat. Počítejte však s tím, že investice do takovéto nemovitosti bude zcela jistě výrazně vyšší, než kdybyste stavěli dům svépomocí, pouze s účastí renomovaných firem při odborných pracích jako jsou elektroinstalace, vodoinstalace, topenářské práce, odpady, apod.
Těchto několik rámcových rad je určeno spíše pro odvážlivce, kteří si troufnou pustit se do stavby sami:
Při koupi pozemku je třeba zvážit především svoje finanční možnosti. Bude-li peněz poskrovnu a pozemek bude menší – je lepší rozhodnout se pro patrový nebo podkrovní dům s menší zastavěnou plochou. Když si můžete pořídit větší pozemek, zvolte stavbu rozlehlejší přízemní budovy a dopřejte si luxus velkých místností.
Co se týče typu domu,je možno stavět dle katalogizovaných vzorů: bungalovy, domy s plochou či sedlovou střechou, přízemní nebo patrové, dispozičně vám mohou katalogy rovněž pomoci. Chcete-li nechat vnitřní uspořádání jen na svých bedrech, nezapomeňte brát v úvahu počet členů rodiny a jejich potřeby, zvažte, zda je třeba zřídit např. hostinský pokoj, kancelář a podobně.  Promyslete technologie v domě: plynový či elektrický kotel, tepelné čerpadlo, solární kolektor, studna nebo přípojka na vodovod, jímka nebo kanalizace?!
Důležité je zamyslet se nad technicko-hospodářským zázemím: technická budova, dílna, garáž, podsklepení.
kvetiny u domu
Je třeba myslet na připojení k inženýrským sítím nebo např. na únosnost podloží, aby dům při nerovnoměrném sesedání nepraskal ve stěnách, taky na Stavební úřad zajít, poradit se s vodohospodáři, etc., etc.
Až tohle všechno promyslíte, v probdělých nocích počmáráte stohy skicáků nákresy a výpočty, zjistíte, že tohle přece nemůžete nikdy zvládnout.
A přece jen to jde.
Při výstavbě svépomocí přizvěte ke spolupráci architekta s šikovným projektantem a stavbyvedoucím, kteří Vás budou pomyslně držet za ruku a provedou vás výstavbou vašeho příštího DOMOVA od projektu až ke kolaudaci.
A pak už záleží jen na vás samotných, jestli dokážete udělat z nového domu také šťastný DOMOV.