Tradiční metody sběru dat

Sociologové se již mnoho let zabývají řadou technik, které jsou nejlepší pro efektivní sběr dat. Z těch poté vyvozují závěry, vytvářejí statistiky apod. Tyto metody se samozřejmě mění v závislosti na tématu průzkumu a na variantě, kterou chcete zvolit. Nejdříve je nutné se rozhodnout, zda se bude jednat o průzkum:

  • osobní,
  • poštovní,
  • telefonický,
  • on-line.

stohy papírů
Podle toho můžete zvolit primární nebo sekundární výzkum. Mezi nejpoužívanější z primárních se řadí analýza dokumentů, dotazování a pozorování. U sekundárního výzkumu jde o využití již nasbíraných dat, ze kterých se vyvozují nové závěry.

Analýza dokumentace

Toto je jedna z nejnáročnějších, ale také nejzajímavějších technik, kterou máte k dispozici. Záleží na tom, jaké máte zdroje. V současnosti je hojně používaná zejména v oblasti datové žurnalistiky, analýzy sociálních sítí, komentářů i blogů. Zkoumat tímto způsobem můžete jakýkoli materiál, který byl pořízen v minulosti a zároveň nebyl vytvořen pro účely samotného výzkumu. Se statistikami ze sociálních sítí jste se již zajisté setkali a teď už víte, z čeho pocházejí.
mobil programátora

Dotazníky

Dotazování můžete využívat v kvalitativním i kvantitativním výzkumu. Záleží pouze na tom, jak je dotazník sestaven. Vytvořit lze strukturovaný, polostrukturovaný nebo nestrukturovaný rozhovor. U písemných je samozřejmě o strukturovaný, u osobního hovoru jsou možné všechny tři varianty. Výhodou je, že jde o techniku jednoduchého vyhodnocení a přesných výsledků.

Pozorování subjektu

Je velký rozdíl mezi tím, co si lidí myslí a co skutečně dělají. Proto je tato metoda tak důležitá. Jsou dvě možnosti, které můžete využít. Jedním je pozorování:

  • zúčastněné,
  • nezúčastněné.


Technika pozorování snadno umožní nejen zachytit, ale především analyzovat jevy a procesy, které by jinak nebylo schopné zjistit. Při zúčastněném je pozorovatel jedním z aktérů, zatímco u nezúčastněného je to naopak.