Archiv rubriky: Elektro

Zdravá šťáva snadno a rychle

Ovoce a zelenina jsou, jak je známo zdrojem řady vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších prospěšných látek. Ne vždy jsme však poctiví a ukáznění, abychom denně do sebe vpravili potřebné množství těchto potravin. Často nám ani při pracovním vytížení nezbývá čas. Existuje však rychlé a jednoduché řešení a to rovnou dvojí, takže si každý může vybrat, co mu vyhovuje.
pomerančová šťáva
Šťáva versus smoothie
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. I tak by se dalo popsat ve stručnosti to, že každému prostě vyhovuje něco jiného. Jsou milovníci moderních smoothie, ale také jejich odpůrci. Někdo zase nedá dopustit na čerstvě vymačkanou šťávu z odšťavňovače.
zeleninové šťávy
Smoothie…
Smoothie je rozmixované ovoce, do podoby tekuté konzistence, je to takový napůl nápoj a napůl jídlo. Princip je takový, že si namícháme své oblíbené druhy ovoce, nebo zeleniny tak, jak nám to vyhovuje a vše současně rozmixujeme. Hotovou směs pak konzumujeme nejlépe s ledem, nebo dobře vychlazenou. Do smoothie lze přidat také oblíbené a zdraví prospěšné superpotraviny, jako například chia. Vše se nám hezky spojí a jednoduše a rychle máme pohár plný zdraví.
Smoothie mixéry jsou k dostání s nádobkami na přenášení hotového nápoje, takže si jej s sebou můžeme vzít jako svačinku třeba do školy.
Mixéry na přípravu smoothie koupíme od několika set korun až po několik tisíc. Liší se samozřejmě svou výbavou, výkonem a kvalitou. Je potřeba si před zakoupením vše řádně prostudovat, abychom pak nebyli zklamáni z výsledku.
zelená šťáva
Šťáva…
Odšťavňovač funguje jinak, než smoothie. Ovoce a zelenina se vkládají do přístroje, který pomocí nožů, nebo šneků, podobných těm v mlýnku na maso, a sítek vypustí ven pouze čistou šťávu s minimálním množstvím dužiny. Hrubé a pevné zbytky z potravin jsou eliminovány do nádoby k tomu určené. Nelze říci, že by odšťavňovač byl stejný jako lis na ovoce, to nikoliv, dužina se vždy přes sítka dostane, takže se nemusíte bát, že byste tím přišli o cennou vlákninu, není to však smoothie. Namíchat si však můžete také nápoj kombinovaný z různých druhů ovoce, nebo i zeleniny. Vždy budete mít jistotu, že pijete stoprocentní šťávu bez přidaných konzervantů, barviv nebo dalších nechtěných přísad.
Na trhu jsou odšťavňovače dvojího typu, a to odstředivé, nebo šnekové. Pohybují se v různých cenových relacích, a tak si každý může vybrat dle svého přání a možností.

Kdy je nejlepší pořídit dítěti mobilní telefon

Rodiče můžeme rozdělit do dvou kategorií, první z nich jsou přísnými zastánci, aby se jejich děti setkali s moderními technologiemi co v nejpozdějším věku, a rodiče z druhé kategorie, většinou bývají hodně zaměstnaní, strčí dítěti mobil do ruky už v nízkém věku, jen, aby ho zabavili, jejich děti tak umějí s mobilním telefonem skoro dříve než první slovo.

Obě kategorie rodičů však musí počítat s dobou, kdy jejich děti budou mobilní telefon vyžadovat a přijde doba, že i potřebovat.

Kdy je ta vhodná doba, jaký mobil vybrat a v neposlední řadě jakou formou provolané částky platit?
–        odborníci sice zastávají názor, že nejvhodnější doba je kolem 10 let, ale v dnešní době je „vhodná“ doba s nástupem do školy. Nejen, že se setkáte s tím, že pokud ho Vaše dítě nebude mít, přiběhne po pár dnech domů ze školy s tím, že „všichni ve škole už ho mají“, ale záleží také na vzdálenosti školy Vašeho dítěte od domova a dalších okolnostech, abyste o něj nemuseli mít strach.

–        prvňáčkovi není dobré kupovat nejdrašží model iPhonu, děti bývají roztěkané, zbrklé, setkáte se spíše s tím, že ho buď ztratí, nebo rozbije. Ani obyčejný tlačítkový telefon není dobré pořizovat, může se Vám stát, že Váš potomek přijde domů s pláčem, že se mu za tenhle typ telefonu děti vysmívají. Zvolte zlatou střední cestu, zkuste se zeptat známých, ostatních rodičů apod.

–       a jak s placením hovorů? Můžete buď svému dítěti pro začátek pořídit dobíjecí kartu, na kterou si např. bude přispívat z kapesného, pokud už nějaké dostává, pokud se rozhodnete hned s prvním mobilním telefonem pro paušál, rozhodně mu na telefonu nastavte limit, pro děti s novou věcí, kterou bude mobil, přijde i nová možnost komunikace a věřte, že pokud bude mít možnost, bude jí využívat neomezeně, neuvědomuje si ještě hodnotu peněz.

Kam se starým elektrem?

Pokud patříte„alespoň“ k těm, kteří doma třídí odpad jako je sklo, plast apod., což ve většině domácností ještě samozřejmostí není, měli byste stejným způsobem třídit i elektroodpad, ne, že nabíječky, baterky, fén…..hodíte do koše, tam rozhodně nepatří. Stejně jako větší vysloužilé elektrospotřebiče nestačí postavit k popelnici s tím, že „on se o to někdo postará“. A že nevíte jak a kam? Poradíme Vám.

Kam s většími elektrospotřebiči?
–        pro větší elektrospotřebiče jsou nejvhodnější variantou sběrné dvory, v dnešní době se nachází téměř v každé obci, ve větších městech jsou samozřejmostí. Většinou si od Vás přeberou elektrospotřebič zdarma, v některých sběrných dvorech mohou chtít symbolický poplatek. Jistě i ve Vaší obci nebo městě nějaký sběrný dvůr je.
–        další možností pro větší elektrospotřebiče jsou prodejny. Při koupi nového elektrospotřebiče jsou povinni od Vás starý přebrat.
–        v neposlední řadě je možnost využít opravny nebo servisu elektrospotřebičů.

Kam s drobným elektrem jako jsou nabíječky, fény, vybité baterky apod.?
–        pro tyhle drobné předměty tady máme neziskovou společnost ASEKOL, která po naší republice rozmisťuje červené kontejnery s nápisem ELEKTROZAŘÍZENÍ, které jsou opravdu nepřehlédnutelné.
–        na vybité baterky jsou většinou na prodejnách, ale i na jiných místech speciální schránky, kam je můžete vyhodit.
–        některé prodejny samy nabízejí, že od Vás přeberouZDARMA i menší vysloužilé elektrospotřebiče.

Říkáte si proč vlastně třídit elektroodpad?
–        pokud elektroodpad vyhodíte s běžnými odpadky, k jeho recyklaci pravděpodobně nedojde, ale skončí s běžným odpadem na řízené skládce, ve které se odpadní materiál jen hromadí a jejich obsah vyvolává takovou menší ekologickou katastrofu.
–        a dalším důvodem, i když podružným vůči životnímu prostředí pro Vás může být hrozící pokuta za nevyhození elektroodpadu na správné místo.

Koupit či nekoupit „chytrý telefon“

Máte-li dosud klasický tlačítkový telefon a samozřejmě všude kolem sebe vidíte všechny s „dotykáčem“ a také po něm toužíte, zvažte nejprve, zda ho opravdu využijete. Potřebujete telefon jen na volání a na zprávy? Pak by Vám vcelku nebyl nic moc platný, pokud ale s sebou nechcete nosit tablet nebo notebook, koupě se Vám zaručeně vyplatí, v chytrém telefonu máte téměř ty samé možnosti.

Co všechno v chytrém telefonu můžete najít?
Samozřejmě pokud máte možnost připojení k wi-fi, je Vám cesta otevřena téměř ke všemu, co se dá na internetu najít, včetně sociálních sítí, můžete tak psát e-maily, zároveň být v kontaktu se svými přáteli například na facebooku, twitteru a dalších sociálních sítích.

Pokud připojení k wi-fi nemáte, není nic jednoduššího, než buď si pořídit datovou kartu, nebo pokud využíváte paušálních služeb, internet už bývá v ceně.

Další předností chytrých telefonů je fotoaparát, v dnešní době jsou z nich již velmi kvalitní fotografie, i když na zarámování a pověšení na zeď to asi nebude, a vedle fotoaparátu máte možnost natáčet i videa, nemusíte tak třeba na krátké výlety s sebou vozit kameru.

Pokud se někdy nudíte, knihy Vás nebaví, venku je ošklivé počasí a Vy nevíte, co s volným časem? V chytrém telefonu buď už některéhry nainstalované jsou, nebo si je můžete stáhnout z internetu a hned máte o zábavu postaráno.

Spousta lidí často cestuje a vyplatila by se muGPS, i tu ve většině chytrých telefonů najdete.
Pokud často na něco zapomínáte, v chytrém telefonu je samozřejmostí kalendář s možností ukládání úkolů, když si tam poznámku uložíte, hlasitě Vám ji připomene a zbavíte se možná zbytečných lístečků, různých vzkazů apod.

Nevýhodou chytrých telefonů bývá vyšší cena při opravě prasklého displeje nebo když Vám spadne software, což, pokud jste ještě stále vlastníkem tlačítkového telefonu, se Vám nestane.

Na trhu je dnes spousta druhů chytrých telefonů, pokud jste ještě nikdy žádný neměli, je dobré vybrat ho buď s někým, kdo ho již dávno má a vyzná se v nich, nebo si nechat poradit na prodejně, kde s Vámi prodávající zohlední, na co všechno ho budete využívat a podle toho Vám poradí.